12 marca 2022

„NIEBIAŃSKIE RZEMIOSŁO” – warsztaty kaligrafii

Muzeum Limanowa > Aktualności > „NIEBIAŃSKIE RZEMIOSŁO” – warsztaty kaligrafii

Wiosenna propozycja z pracowni kaligraficznej Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej!

Muzealnicy zapraszają na wyjątkowe, kameralne warsztaty kaligrafii, pt. „Niebiańskie Rzemiosło”, poświęcone niezwykłym literom alfabetu hebrajskiego. Litery hebrajskie, jak i alfabet, uważane są – zgodnie z tradycją hebrajską, a także łacińską – za litery święte.

W bieżącym roku, w sierpniu, mija 80 rocznica likwidacji getta w Limanowej. Pragniemy, aby praca nad tymi szczególnymi symbolami, stanowiła poznanie choć małego wycinka

z wielowiekowej kultury i tradycji chasydzkiej oraz przypomnienie i hołd pamięci dla tragicznych wydarzeń w historii narodu żydowskiego, które rozegrały się podczas II wojny światowej.

Zajęcia przygotowane są jako wstęp do kaligrafii hebrajskiej i obejmują naukę specjalnej odmiany pisma, zwanego STaM lub asyryjskim, używanego do kaligrafowania tekstów świętych

i urzędowych. Praca nad kaligrafią poszczególnych liter opatrzona będzie krótkim komentarzem, odnoszącym się do ich mistycznego charakteru.

Cykl pięciu, dwu- godzinnych spotkań, zwieńczy samodzielnie wykaligrafowany, wybrany fragment tekstu. Dodatkowe 3 spotkania pozwolą na poznanie jednej z technik pozłotniczych

i wykonanie ozdobnego ornamentu, inspirowanego wzorami z pergaminowych kart, dawnych rękopisów hebrajskich. Prace powarsztatowe zostaną wyeksponowane jako okolicznościowa wystawa, w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej, w sierpniu 2022 r.

Pomoc naukową stanowić będą m.in. judaika ze zbiorów Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej; wybrane skany manuskryptów hebrajskich z różnych bibliotek cyfrowych, skrypt

z wzornikiem opracowany dla potrzeb tych zajęć oraz wyjątkowa „Księga Liter. Mistyczny alef-bet”, autorstwa Lawrenca Kushnera.

Warsztaty przeznaczone są dla osób dorosłych i młodzieży licealnej. Tylko 4 miejsca!

Wszystkie materiały potrzebne do pracy zapewnia Muzeum!

Terminy: II i IV sobota miesiąca, godz. 10-12. (I spotkanie: 12 marca 2022).

Miejsce: „Dwór Marsów”, Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej w Limanowej, pokój: Biblioteka.

Zapisy pod numerem tel. 18 3372 042 lub adresem: muzeumlim@gmail.com

Odpłatność: 100 zł za cały cykl lub 15 zł za każde zajęcia.

Serdecznie zapraszamy, do wspólnej pracy nad n i e z w y k ł y m i literami !

Prowadzenie: Lidia Marek-Jurkowska

Wystawy stałe

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.

Designed & Developed by