17 listopada 2023

Film „Rafineria w Sowlinach – gorączka czarnego złota”

Muzeum Limanowa > Aktualności > Film „Rafineria w Sowlinach – gorączka czarnego złota”

Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej zaprasza na otwarcie nowej stałej wystawy ,,RAFINERIA ROPY NAFTOWEJ W SOWLINACH – GORĄCZKA CZARNEGO ZŁOTA”.

Termin: czwartek 30 listopada 2023 r., godz. 18:00

W programie:
– Powitanie gości i prezentacja animowanego filmu dokumentalnego w sali konferencyjnej.
– Koncert Orkiestry Dętej „Echo Podhala” pod kierownictwem Krzysztofa Madziara.
– Oficjalne otwarcie stałej wystawy oraz odsłonięcie pamiątkowej tablicy ufundowanej przez ORLEN Budonaft.
– prof. dr hab. Tomasz Kargol (IH UJ w Krakowie), „Powiat limanowski w drugiej połowie XIX w. – geografia, społeczeństwo, gospodarka”
– dr Tomasz Jacek Lis (IH UJ w Krakowie), „Wpływ rafinerii w Sowlinach na życie mieszkańców powiatu limanowskiego w pierwszej połowie XX w.”

Patronat honorowy:
Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.

Współorganizatorzy:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
ORLEN Budonaft

Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu: WSPIERANIE DZIAŁAŃ MUZEALNYCH 2023 oraz Orlen Budonaft.

JUŻ JEST!

Na stronie Youtube Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej już jest dostępny animowany film dokumentalny, stworzony przez firmę DINKSY w ramach projektu ,,Rafineria ropy naftowej w Sowlinach – gorączka czarnego złota”. Muzealny projekt jest dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast realizacja tej wystawy nie byłaby też możliwa bez wsparcia finansowego Orlen Budonaft obchodzącego w tym roku Jubileusz 50-lecia.

Film przedstawia skrócone dzieje Rafinerii Ropy Naftowej w Sowlinach, opowiadane przez „świadka historii” jakim jest Strażnica, górująca nad budynkami nie istniejącej dziś Rafinerii.

Zespół, który pracował nad filmem:

ilustracje: Alicja Woźnikowska-Woźniak

scenariusz i reaserch: Ania Pillar

animacja i udźwiękowienie: Marek Chmiel

prowadzenie projektu: Justyna Świerczek, Urszula Szwed

Ze strony Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej film w warstwie merytorycznej i artystycznej był opracowywany przez Dorotę Gawlik, Magdalenę Urbaniec i Lidię Marek-Jurkowską na podstawie pierwotnego scenariusza przygotowanego przez Dorotę Wójtowicz.

Film dostępny pod linkiem:

Wystawy stałe

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.

Designed & Developed by