15 kwietnia 2025

Konferencja Naukowa „Palimpsest Ziemi Limanowskiej. Historia – Kultura – Dziedzictwo” – już za nami!

Muzeum Limanowa > Aktualności > Konferencja Naukowa „Palimpsest Ziemi Limanowskiej. Historia – Kultura – Dziedzictwo” – już za nami!

Konferencja Naukowa „Palimpsest Ziemi Limanowskiej. Historia – Kultura – Dziedzictwo”, która odbyła się 11 kwietnia – jest już za nami.

Wydarzenie odbyło się z okazji 460. rocznicy nadania praw miejskich Limanowej, pod honorowym patronatem Jolanty Juszkiewicz – Burmistrz Miasta Limanowa, a także Mieczysława Urygi – Starosty Limanowskiego.

Organizatorami wydarzenia byli Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej oraz Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej.

Powitały uczestników i otworzyły konferencję mgr Magdalena Urbaniec (Dyrektor Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej) oraz dr hab. Urszula Kicińska (prof. UKEN Katedra Historii Nowożytnej IHiA UKEN).

Konferencja została podzielona na trzy panele tematyczne:
I panel: Średniowieczne początki osadnictwa na Ziemi Limanowskiej.
II panel: Kultura, sztuka i społeczne zmiany zachodzące na Limanowszczyźnie na przestrzeni wieków.
III panel: Wydarzenia XX wieku na okolicznych terenach.

Prelegenci oraz podjęte przez nich tematy:
dr hab. Jacek Górski (Muzeum Archeologiczne w Krakowie)- Pradzieje Ziemi Limanowskiej
prof. dr hab. Jerzy Rajman (UKEN) – Łososina – Stara Wieś – Limanowa. O początkach osadnictwa i stosunkach kościelnych (XIV-XV w.)
dr Dorota Żurek (UKEN)- Limanowa w sporze z Łososiną Górną. Geneza i funkcjonowanie parafii w Limanowej w XVI wieku
dr hab. Bogusław Krasnowolski (ASP Kraków) – Zakliczyn nad Dunajcem, Jordanów i Limanowa (Ilmanowa): nowożytne miasta zakładane przez Jordanów w Ziemi Krakowskiej
dr hab. Zenon Piech, prof. UJ – Pieczęcie i herb Limanowej
dr Anna Forczek-Sajdak (ASP Kraków) – Wystroje malarskie wnętrz wybranych kościołów ziemi limanowskiej – najnowsze ustalenia
dr Marek Liszka (UIK) – Emigracja z Limanowej do USA na przełomie XIX i XX wieku
mgr Michał Wójcik – Przeszłość demograficzna powiatu limanowskiego w latach 1867–1939 w świetle spisów ludności
dr hab. Hubert Chudzio, prof. UKEN – Radiotelegrafista spod Monte Cassino. Niezwykłe losy Józefa Kowalczyka z Lubomierza
dr Adrian Cieślik (Archiwum Polskiej Prowincji Dominikanów) – Wieś Dobra w Tekach Antoniego Schneidra
dr Dawid Golik (UJ) – „W Imieniu Rzeczypospolitej Polskiej…” Okupacyjna Limanowszczyzna w świetle orzeczeń Obwodowej Komisji Sądzącej Kierownictwa Walki Podziemnej
dr hab. Józef Brynkus, prof. UKEN – Bitwa limanowska w edukacji historycznej, historiografii, popularyzacji. Trwałość i zmienność obrazu
mgr Joanna Sowa – Limanowa – historia i współczesność. Projekt gry miejskiej
dr hab. Józef Szymon Wroński (UPJP2) – Architektura Limanowej w 2 poł. XIX i 1 poł. XX wieku (na wybranych przykładach)

Moderacją paneli zajęli się:
Panel I – dr hab. Urszula Kicińska
Panel II – dr Dorota Żurek
Panel III – dr hab. Piotr Trojański

Dziękujemy serdecznie prelegentom, a także wszystkim zgromadzonym za udział w wydarzeniu, na którym mogliśmy wspólnie wysłuchać wielu interesujących wystąpień, a także o nich podyskutować, wspólnie tworzymy historię Limanowej.

Mamy szczerą nadzieję że w przyszłości znów będziemy mogli się spotkać przy podobnej okazji, gdybyśmy mieli wyciągnąć jakiś „morał” z piątkowej konferencji, to z pewnością wszyscy zgodzilibyśmy się z tym że trzeba organizować więcej tego typu wydarzeń, a co za tym idzie – pielęgnować dziedzictwo historyczne i kulturowe Ziemi Limanowskiej.

Wkrótce ukażą się nagrania z konferencji, tak aby każdy zainteresowany mógł się zapoznać z treścią wystąpień. Planowana jest również publikacja naukowa z całości wydarzenia.

Wystawy stałe

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.

Designed & Developed by