02 maja 2025

POKOLENIE PRZEMIANY W POLSCE

Muzeum Limanowa > Aktualności > POKOLENIE PRZEMIANY W POLSCE

Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej ma przyjemność przedstawić nowy projekt popularnonaukowy pn. „POKOLENIE PRZEMIANY W POLSCE na podstawie losów legionisty, uczestnika 3 wojen, kawalera orderu Virtuti Militari – chorążego Stanisława Mąki i (1890-1939)”, który otrzymał dofinansowanie ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. Wysokość dofinansowania MON: 24 300 zł. Wartość całego projektu: 41 075 zł.


Pomysłodawcą projektu jest prezes Fundacja im.Marszałka Marka Nawary – Monika Karlińska-Nawara, która zwróciła się do Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej oraz Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Limanowa o powołanie zespołu badawczego w celu koordynacji oraz realizacji projektu.


Projekt jest poświęcony chorążemu Stanisławowi Mące, którego losy pokazują dramaty życia tzw. POKOLENIA PRZEMIANY w Polsce – czyli ludzi urodzonych na przełomie XIX i XX wieku. Doświadczyli oni zaborów, walczyli o niepodległość Polski, potem odbudowywali kraj, a w obronie ojczyzny musieli znowu sięgnąć po broń w 1939 r. Bohater projektu, którego losy nie zostały dotąd szeroko upublicznione, a jego historia odkrywana jest na nowo – legionista od 1914 r., żołnierz wojny polsko-bolszewickiej 1919- 1920, za bohaterskie czyny odznaczony m.in. Orderem virtuti militari, krzyżem niepodległości i czterokrotnie krzyżem walecznych, który poległ 17 września broniąc przed Niemcami Kępy Oksywskiej. Jest pochowany na Cmentarz Obrońców Wybrzeża w Gdyni.


W ramach projektu zaplanowano szereg działań badawczych, edukacyjnych i popularyzatorskich, m.in. akademię dla młodzieży, opracowanie materiałów przez historyków, w tym biogramu, artykułów, referatów, mobilną wystawę stacjonarną i on-line, konferencję naukową. Dorobkiem projektu będzie także podstrona projektu jako swoiste archiwum społeczne z udostępnionymi dokumentami i opracowaniami, a także podcastami i rolkami.


Celem projektu jest kształtowanie w społeczeństwie postaw patriotycznych i obywatelskich, pielęgnowanie pamięci o uczestnikach walk o wolność i niepodległość Ojczyzny oraz popularyzowanie w społeczeństwie historycznego dziedzictwa Wojska Polskiego oraz tradycji narodowych.
Projekt „POKOLENIE PRZEMIANY W POLSCE na podstawie losów legionisty, uczestnika 3 wojen, kawalera orderu Virtuti Militari – chorążego Stanisława Mąki i (1890-1939)” jest współfinansowany ze środków Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej. Zadanie to zostało objęte honorowym patronatem: Wicemarszałka Województwa Małopolskiego – Witolda Kozłowskiego, Starosty Powiatu Limanowskiego – Mieczysława Urygi, Burmistrza Miasta Limanowa – Jolanty Juszkiewicz, Wójta Gminy Limanowa – Jana Skrzekuta. Partnerem wiodącym projektu jest Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej oraz Polskie Towarzystwo Historyczne odział Limanowa.
Powołany zespół badawczy:

  • mgr Magdalena Urbaniec – dyrektor Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej, prezes PTH o/Limanowa
  • dr Adrian Cieślik – pracownik Muzeum Dominikanów i Archiwum Polskiej Prowincji Dominikanów, historyk, archiwista, vice-prezes PTH o/Limanowa, członek Rady MRZL w kadencji 2022-2026,
  • mgr Jerzy Giza – publicysta historyczny, działacz niepodległościowy, profesor oświaty. W latach 1980–1989 opozycyjny działacz krakowskich i sądeckich środowisk niepodległościowych. Po przełomie politycznym od 1989 dyrektor Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Krakowie, pierwszej niepublicznej szkoły podstawowej w Polsce. Publicysta historyczny i biograf (ponad 1000 opublikowanych życiorysów).
  • Bartłomiej Studniarek – student historii Uniwersytetu im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, członek PTH o/Limanowa – w MRZL: specjalista ds. działu Historii i Techniki oraz edukator/asystent ds. edukacji historycznej

Wystawy stałe

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.

Designed & Developed by