Akt lokacyjny… pod stalówką! (on-line)

Muzeum Limanowa > Edukacja > Akt lokacyjny… pod stalówką! (on-line)

– materiały warsztatowe

Szanowni Państwo, adoratorzy kaligrafii, dawnych dokumentów i  pięknych pism…Chociaż wiadomo, że nic nie zastąpi tradycyjnych  form prowadzenia działalności edukacyjnej w Muzeum, w tym warsztatów kaligraficznych, to jednak w oczekiwaniu na możliwość pełnego otwarcia placówki i wznowienia wszelkich działań z udziałem publiczności, muzealnicy podejmują różne wyzwania. Tym razem zapraszają do  muzealnej pracowni kaligraficznej, gdzie  opracowane zostały warsztaty kaligrafii do samodzielnej pracy (on-line), inspirowane pismem  z zaginionego dokumentu, aktu lokacyjnego miasta Limanowa z 1565 r.

Materiały warsztatowy pt. “Ad perpetuam rei memoriam” (łac. Na wieczną rzeczy pamiątkę)  obejmuje: skrypt, dwa wzorniki pisma  oraz film instruktażowy.
Pragniemy zaznaczyć, że film, jest jedynie pomocą poglądową, zachęcamy do prześledzenia całości materiału, aby w pełni skorzystać z opracowania.

      Celem warsztatów jest zwrócenie uwagi na dziedziny związane z badaniem dawnych pism i historycznych dokumentów rękopiśmiennych, szczególnie tych związanych z miastem i regionem, ukazanie ich walorów historycznych i artystycznych; zapoznanie uczestników z renesansowym pismem kancelaryjnym i jego nauka na podstawie wzorników opracowanych jako interpretacja kaligraficzna  pisma z oryginalnego XVI – wiecznego dokumentu oraz propagowanie kaligrafii
i pisma odręcznego jako sztuki i arte-terapii.

     Przed przystąpieniem do pracy zalecane jest zachowanie pewnego rytuału i wytworzenie we własnym zakresie namiastki atmosfery skryptorium. Należy przyrządzić sobie ulubioną herbatę lub inny aromatyczny napój, zapalić świecę, zająć wygodną pozycję przy stole w domowym zaciszu i  wtedy zatopić się w lekturze “Ad perpetuam rei memoriam” i praktyce kaligraficznej. Praca nad literą i dążenie do postawienia idealnie równej kreski potrafi uzależnić. Jednak w tym wypadku jest to czynnik bardzo pozytywnie wpływający na nasze zdrowie, dlatego z całą odpowiedzialnością muzealnicy polecają ten rodzaj uzależnienia.

Oferowany jest bezpłatnie, wystarczy pobrać, kliknięciem w poniższe linki: https://www.youtube.com/watch?v=UxBCZk-W4Ys  informacje dotyczące narzędzi pisarskich i adresy informacyjne znajdują się w skrypcie Ad perpetuam rei memoriam. Wzornik kaligraficzny. MRZL 2021-2.

Uchylając rąbka tajemnicy muzealnicy informują, że na stałej wystawie pt. Limanowa-Kieżmark, magdeburskie miasta na polsko-słowackim szlaku handlowym (otwarcie: 26 marca 2021), zaprezentowana jest kopia w/w historycznego dokumentu, wykonana przez Grzegorza Barasińskiego z Krakowskiej Pracowni Kaligraficznej “Kaligraf”. Gdy wystawa zostanie udostępniona publiczności warto studiować z należytą uwagą ten przykład sztuki kaligraficznej.

Pliniusz Starszy nawołuje: “nulla dies sine linea!” (łac. żaden dzień bez kreski!).Lidia Marek-Jurkowska

Galeria zdjęć

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.

Designed & Developed by