Dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Jakiś czas temu Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej otrzymało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury na realizację projektu: „Chciejmy Polski, a będzie! – minister Józef Beck”, w ramach którego zostanie stworzona wystawa stała poświęcona Józefowi Beckowi – legioniście, szefowi gabinetu ministra spraw wojskowych, wicepremierowi w rządzie Józefa Piłsudskiego i wreszcie od 1932 r. ministrowi spraw zagranicznych oraz jego ojcu – również Józefowi Bekowi – wiceministrowi spraw wewnętrznych. Całkowita wartość zadania realizowanego przez Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej wynosi 79 500 zł, z czego dofinansowanie MKiDN stanowi 59 500 zł.
W tym momencie w ramach tego projekty jest przygotowywana wystawa stała pn. „Chciejmy Polski, a będzie! – minister Józef Beck”, dotycząca osoby ministra spraw zagranicznych II RP, oraz jego domu rodzinnego przez pryzmat życia i działalności Józefa Alojzego Becka starszego. Na wystawie zostanie zaprezentowane życie i działalność obu przedstawicieli rodziny Becków, ze szczególnym uwzględnieniem okresu limanowskiego (1899-1918), w trakcie którego kształtowała się osobowość i poglądy Józefa Becka, a także ich dokonania na polu polityki krajowej i zagranicznej w niepodległej Polsce. Wystawę będą tworzyć przede wszystkim zreprodukowane w nowoczesnej formie materiały fotograficzne i archiwalne, część ekspozycji zajmie zrekonstruowany gabinet Józefa Alojzego Becka z limanowskiego domu przy ulicy Słonecznej, a także wiernie odtworzony model postaci Józefa Becka z okresu legionowego, wykonany z fiberglassu i silikonów szlachetnych. Ekspozycję będą uzupełniać elementy multimedialne – nagrania przemówień, baza fotografii i wydawnictw związanych z obiema postaciami, a także animowany film dokumentalny przybliżający tematykę wystawy. Narzędziami służącymi do prezentacji treści multimedialnych będą ekrany i tablety dotykowe, a ich obsługa zostanie dostosowana dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Aranżacja wystawy i koncepcja merytoryczna, w związku z niewielką liczbą pamiątek pozostałych po rodzinie Becków i ich rozproszeniem po wielu instytucjach kultury w kraju i za granicą, przewidują wykorzystanie nowoczesnych metod aranżacyjnych jako osi syntetycznej narracji prowadzonej w sposób chronologiczny przez treść ekspozycji, łącząc się jednocześnie z tradycyjną formą wystawienniczą – realizującą postulat uobecniania przeszłości w teraźniejszości.
W celu stworzenia wystawy Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej nawiązało współpracę z licznymi krajowymi instytucjami o charakterze naukowym, a także ze środowiskami polonijnymi. Podjęta działania wpisują się w narodowe obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Nie tylko dla vVIP-ów – relacja z otwarcia wystawy stałej „Chciejmy Polski, a będzie! – minister Józef Beck”
Otwarcie wystawy jest w muzeum czymś najzupełniej normalnym, lecz takiego otwarcia jak wczorajsze jeszcze w Limanowej nie było. I choć wydawać by się mogło, że postać ministra, polityka i dyplomaty jako temat wystawy ograniczy grono zainteresowanych do osób zajmujących się tego typu zagadnieniami to pośród zebranych gości znaleźli się zarówno politycy, historycy, nauczyciele jak również młodzież czy artyści. W piątkowe popołudnie w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej miało miejsce odkrywanie tajemnic tworzenia wystawy od przysłowiowej kuchni, zaprezentowanie biografii Józefa Becka przez niego samego, nie zabrakło również przecięcia czerwonej wstęgi i „premierowego” oprowadzenia po nowej i jakże niecodziennej ekspozycji.
Wydawało się, że wszyscy licznie przybyli goście najchętniej od razu zajrzeli by do nowej sali wystawowej lecz musieli uzbroić się w cierpliwość gdyż w pierwszej, oficjalnej części uroczystości zabrała głos Magdalena Urbaniec Dyrektor Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej, witając w imieniu swoim oraz współorganizatorów – Miasta Limanowa, Instytutu Historii im. Tadeusza Manteufla PAN oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Orkana w Limanowej wszystkich zebranych. Pokrótce nakreśliła ramy projektu „Chciejmy Polski, a będzie – minister Józef Beck” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, który wpisuje się w ogólnopolskie obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości.
Odczytała również okolicznościowe pismo Prezydenta Rzeczypospolitej Polski Andrzeja Dudy – gdzie zostało wyrażone uznanie dla inicjatywy stworzenia pierwszej w Polsce wystawy poświęconej postaci ministra spraw zagranicznych II RP, który z takim naciskiem zaznaczał, że „My Polacy nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna rzecz w życiu narodów i państw, która jest bezcenna: tą rzeczą jest honor”. Następnie pośród grona wielu przemawiających osób zabrał głos Andrzej Fąfara Dyrektor Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, który odczytał list od Ministra Spraw Zagranicznych Jacka Czaputowicza, dostrzegającego w sylwetce wybitnego polityka, dyplomaty, żołnierza i piłsudczyka inspiracje dla kolejnych pokoleń Polaków.
W drugiej części programu Anna Kulpa odkryła przed słuchaczami tajniki projektowania i tworzenia wystawy. Zebrani mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć jak wyglądały pierwsze projekty mające na celu odtworzenie rysów twarzy Becka czy model postaci na kolejnych etapach przygotowań. Ponadto goście wczorajszej uroczystości „zajrzeli” do pracowni krawieckiej Fundacji Nomina Rosae Ogród Kultury Dawnej, gdzie był szyty mundur Legionów Polski oraz obejrzeli kronikę fotograficzną prac aranżacyjnych na sali ekspozycyjnej, aż do momentu ostatnich poprawek ułożenia kotar w części „gabinetowej”. Po tej krótkiej prezentacji miała miejsce premiera dokumentalnego filmu animowanego, w którym sam Józef Beck opowiada o swoim życiu i działalności, nie zapominając o tkliwych wspomnieniach okresu dzieciństwa spędzonego w Limanowej.
Film nagrodzony oklaskami był wstępem do najważniejszej części programu – oficjalnego przecięcia wstęgi i przedstawienia przez Arkadiusza Urbańca założeń narracyjnych i aranżacyjnych wystawy zarówno w części gdzie znajduje się nowoczesny sprzęt multimedialny oraz w części „gabinetowej” gdzie za biurkiem siedzi młody Beck. Na sam koniec w zastępstwie nieobecnego prof. Dr hab. Marka Kornata wykład poświęcony życiu i działalności Józefa Becka poprowadził dr Krzysztof Kloc pracownik naukowy Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Słuchacze poznali życie Becka również od tej mniej oficjalnej strony, czyli rautów i dyplomatycznych spotkań, ale od ocen w nauce w krakowskiej szkole czy pojedynku o kobietę w Wiedniu. Wykład zakończył się dyskusją, która poniekąd wkraczając w trudny temat polityki Becka w przededniu II Wojny światowej, mamy nadzieje będzie kontynuowana 29 października podczas debaty oxfordzkiej przeprowadzonej przez uczniów I LO w Limanowej. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w debacie oraz do odwiedzania nowej wystawy stałej „Chciejmy Polski, a będzie – minister Józef Beck” w limanowskim muzeum przy ul. Józefa Marka 13 w Limanowej.
Fotografie autorstwa Lilianny Król