Wydarzenia

Niebiańskie Rzemiosło

Muzeum Limanowa > Niebiańskie Rzemiosło
07.10.2022
17:00

Od połowy marca br. w muzealnej pracowni kaligraficznej odbywały się spotkania poświęcone studiowaniu liter jednego z najstarszych alfabetów świata – alfabetu hebrajskiego.
W tradycji hebrajskiej poszczególne litery, jak również cały alfabet, uważane są za święte i nienaruszalne.
Warsztaty poświęcone były poznawaniu szczególnej odmiany pisma, tzw. STaM (od: Sefer Tora, Tefilin, Mezuza), używanego do przepisywania tekstów świętych i urzędowych. Miały także na celu ułatwienie poznawania trudnej i niezwykle wymagającej sztuki sofera – kopisty biblijnych tekstów hebrajskich, uwrażliwienie na piękno i mistyczny charakter liter, wskazanie możliwości wykorzystania zdobytych umiejętności w pracach artystycznych, miały także być zachętą do dalszych samodzielnych poszukiwań.
Pomoc naukową stanowiły m.in. judaika ze zbiorów Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej, które także zaprezentujemy na wystawie; wybrane skany manuskryptów hebrajskich z różnych bibliotek cyfrowych; skrypt z wzornikiem opracowany specjalnie dla potrzeb tych zajęć oraz opracowania: „Księga Liter. Mistyczny alef-bet”, autorstwa Lawrence’a Kushnera i „Kaligrafia Hebrajska” autorstwa Ewy Gordon.
Młodzież uczestnicząca w warsztatach niezwykle mocno zaangażowana w poznawanie tego skrawka tradycji hebrajskiej, wykonała piękne realizacje, inspirowane wiekowymi iluminowanymi rękopisami . Prace wykonane są na papierze i papirusie, tradycyjnymi farbami temperowymi oraz zdobione elementami złoconymi szlachetnym złotem.
Niech ta wystawa będzie ożywieniem fragmentu wiekowej kultury i tradycji chasydzkiej i hołdem pamięci dla tragicznej historii narodu żydowskiego, która rozegrała się 80 lat temu.

Zapraszamy 7 października 2022 roku, na godzinę 17:00.

Galeria zdjęć

Wystawy stałe

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.

Designed & Developed by