Wystawy czasowe

INSPIRACJEwystawa malarstwa olejnego i grafiki Mariana Ślazyka

Muzeum Limanowa > Wystawy czasowe > INSPIRACJEwystawa malarstwa olejnego i grafiki Mariana Ślazyka

Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej serdecznie zaprasza do Dworu Marsów 17 marca (piątek) na godz. 17.00, na wernisaż malarstwa olejnego i grafiki Mariana Ślazyka. Wystawa zatytułowana „Inspiracje” będzie prezentować dorobek twórczy artysty, który urodził się w Słopnicach i po latach powrócił by żyć i tworzyć w miejscu, które kocha.

Artysta wychował się w Starym Podgórzu w Krakowie i od dzieciństwa pasjonował się sztuką i różnymi technikami artystycznymi. Na pewnym etapie swojego życia zdecydował się spróbować swoich sił w dziedzinie, która go od zawsze fascynowała. Nieśmiałe próby, przerodziły się w zaskakujące poszukiwania swojej drogi artystycznej. Oglądając jego obrazy można stwierdzić, że nie obcy jest temu artyście eksperyment świadczący o ciągłym rozwijaniu się malarza. Obrazy Mariana Ślazyka to gra barwą i fakturą. Wykorzystywanie szpachli do nakładania farb sprawia, że na widza oddziałuje zmienność wyrazistej faktury, jeszcze bardziej podkreślającej zestawienia kolorystyczne. Z kolei zmienna i dynamiczna kreska w grafikach nadaje im głębię i podkreśla nastrojowość prac. Prace Mariana Ślazyka charakteryzują się ekspresyjnością oraz intensywnością i głębią barw. Żywiołowość artysty jest wprost przelewana na obrazy z kolejnymi warstwami farby.

Wystawa „Inspiracje” naznaczona jest indywidualizmem i jest fascynującym tematem do rozważań, gdyż każdy z widzów może w pracach Mariana Ślazyka odnaleźć odmienne reminiscencje artystyczne. Jedni dostrzegą tu silne inspiracje twórczością polskich artystów nurtu koloryzmu, inni będą się dopatrywać wpływów fowizmu, a jeszcze inna grupa widzów zwróci uwagę na zafascynowanie malarza impresjonizmem i ekspresjonizmem w sztuce. Jedno jest pewne, artysta wykorzystując różnorodne formy wyrazu artystycznego w swych dziełach dzieli się tym co jest mu bliskie, co wpływa na jego emocje.

Tematyka obrazów i grafik będących częścią wystawy „Inspiracje” odwołuje się do tego co porusza wrażliwość artysty i jednocześnie przez wielu ludzi jest na co dzień niezauważane. Wazon pełne słoneczników lub polnych kwiatów, widok pól skąpanych w promieniach zachodzącego słońca lub stara kapliczka stojąca w cieniu drzew to drobne elementy, na które składa się świat artysty. Dzięki uwiecznieniu na płótnie lub kartonie stają się czymś znaczącym i ważnym, obok czego nie można przejść obojętnie.

Wystawa „Inspiracje” będzie prezentowana w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej przy ul. Józefa Marka 13, od 17 marca do 7 maja. Jeszcze raz zapraszamy do odwiedzenia wystawy „Inspiracje”, gdyż jest ona okazją do spojrzenia oczami artysty na codzienność i dostrzeżenie w niej piękna oraz odkrycia ukrytego pokładu znaczeń.

Galeria zdjęć

Wystawy stałe

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.

Designed & Developed by