Wystawy czasowe

POKONYWANIE GRANIC W OBIEKTYWIE TWÓRCÓW STOWARZYSZENIA COME AND CREATE

Muzeum Limanowa > Wystawy czasowe > POKONYWANIE GRANIC W OBIEKTYWIE TWÓRCÓW STOWARZYSZENIA COME AND CREATE

Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej serdecznie zaprasza dnia 20 kwietnia 2018 r. (piątek) na godz. 17.00 do Dworu Marsów na niecodzienną wystawę przygotowaną przez Stowarzyszenie Come and Create, składającą się z trzech elementów: pokazu instalacji „Harmonia”, wystawy fotografii oraz projekcji filmu dokumentalnego „Exit”.  Twórcy poproszeni o krótką prezentacje tematyki wydarzenia sformułowali ją w prosty, ale bardzo dosadny sposób:

Stowarzyszenie Come and Create to my. Każdy ze swoim kreatywnym podejściem tworzy jeden wielki kapitał.

Jednym z pierwszych projektów jakie stworzyliśmy w okresie naszego istnienia jest film dokumentalny pt. “Exit” w reżyserii Agnieszki Kulki-Sobkowicz oraz Barbary Golonki. Zdjęcia do filmu wykonał Krzysztof Pęgiel. Muzyka jaka towarzyszy widzowi w trakcie filmu została stworzona przez Antoniego Kulkę-Sobkowicza.

Powstanie filmu “Exit” zapoczątkowało poznanie grupy teatralnej o tej samej nazwie. Ich historia rozpoczyna się wraz z nadejściem nowego instruktora Macieja Sikorskiego. Jego otwarty sposób prowadzenia zajęć, nowa metoda pracy i tematyka spektaklu, porwała uśpioną do tej pory grupę. Dla osób niepełnosprawnych, bo o nich mowa, najważniejsza jest rehabilitacja fizyczna, psychiczna jak również społeczna. Teatr Exit spełnia wszystkie te funkcje, bo Exit to otwarcie na świat, na kontakt z ludźmi, konfrontacja z samym sobą, a nade wszystko przekraczanie barier.

Film nie jest smutną opowieścią o osobach niepełnosprawnych. Jest historią, która pokazuje nie tylko codzienną walkę ale przede wszystkim uśmiech, pasję, dużo radości i przede wszystkim szczerość. Widzowie, którzy dotychczas mieli okazję zobaczyć film nie czuli współczucia względem bohaterów. Czuli motywację do działania i do częstszego doceniania małych rzeczy.

Instalacja Harmonia została stworzona przez Agnieszkę Kulkę-Sobkowicz oraz Antoniego Kulkę-Sobkowicza. Zdjęcia do instalacji wykonał Krzysztof Pęgiel.

Jakich reakcji od odbiorców spodziewają się twórcy? Co jest ich celem? Odpowiedzi zapewne będzie tyle ile widzów –  być może zmusi to do chwili zastanowienia nad obliczami codzienności osób niepełnosprawnych, którzy raz za razem pokonują granice, albo uzmysłowi ile ma się możliwości działania i z nich się nie korzysta pomimo, że nic nie stoi na przeszkodzie. Z powyższych słów wynika, że 20 kwietnia będzie mieć miejsce nie tylko wydarzenie o walorach artystycznych, ale coś głębszego, co dotyka zagadnień piękna oraz dobra i prawdy w życiu.

Warto na koniec również wspomnieć, że wiceprezesem Stowarzyszenia jest Barbara Golonka pochodząca z Limanowej,  która (jak to sama określa) poza powołaniem aktorskim odkryła swoje głębsze, drugie powołanie do stania po tzw. drugiej stronie, czego chyba wyrazem jest również reżyseria takiego filmu jak „Exit”.

Wszystkich zainteresowanych jeszcze raz serdecznie zapraszamy do Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej w piątek 20 kwietnia na godz. 17.00 na wydarzenie artystyczne przygotowane przez Stowarzyszenie Come and Create.

Galeria zdjęć

Wystawy stałe

Używamy plików cookies, aby ułatwić korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie.

Designed & Developed by