Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej serdecznie zaprasza w piątek 14 lipca o godz. 17:00 na otwarcie wystawy „Dawnej mody czar”. Na wystawie zostaną zaprezentowane rekonstrukcje strojów historycznych od średniowiecza do XX wieku wykonane przez Pracownie Fundacji Nomina Rosae Ogród Kultury Dawnej z Nowego Sącza. Otwarciu wystawy będzie towarzyszyć wykład dr Marii Molendy z zakresu historii mody, zdradzający sekrety kufrów, skrzyń i szaf sprzed wieków.
Maria Molenda jest historykiem, kostiumologiem, kostiumografem, absolwentką historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracę naukową łączy z pracą projektanta ubiorów i kostiumów. Stopień doktora uzyskała na podstawie rozprawy doktorskiej poświęconej ubiorom na dworze Jagiellonów od czasów panowania Kazimierza Jagiellończyka do śmierci Zygmunta Augusta. W czasie studiów magisterskich w ramach programu Sokrates-Erazmus studiowała we Francji na uniwersytecie w Orleanie, intensywnie zajmując się historią ubioru i odbywając konsultacje z pracownikami Muzeum Mody w Paryżu. W trakcie studiów doktoranckich odbyła praktykę w Dziale Tkanin Muzeum Narodowego w Krakowie pod kierunkiem dr Beaty Biedrońskiej-Słotowej. Prowadziła zajęcia z historii ubioru średniowiecznego w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie prowadzi wykłady i warsztaty z zakresu kostiumologii dla muzeów i placówek oświatowych. Jest autorką artykułów naukowych i popularnonaukowych z zakresu historii mody. Od 2003 r. kieruje założoną przez siebie Fundacją Nomina Rosae, w ramach której powołała Pracownię Rekonstrukcji Ubiorów Historycznych i Kostiumów. Projektuje kostiumy teatralne, współpracuje także z filmem, projektuje ubiory współczesne inspirowane historią lub folkiem. Projektowała kostiumy do ponad 15 spektakli i etiud teatralnych zrealizowanych przez Teatr Nomina Rosae oraz do spektakli Teatru Storia, do spektakli krakowskiego Teatru Plejada, a także do spektaklu muzycznego Przedstawienie o duszy i ciele Cavalierego w wykonaniu zespołu Harmonia Sacra, pod kier. M. Szelesta, 2016.
Wystawa „Dawnej mody czar” zaprezentuje między innymi stroje średniowiecznych dam zachwycające prostotą linii, barokowe kreacje o wyszukanym kroju, męskie stroję szlacheckie będące kwintesencją sarmackiej dumy oraz niezwykłą różnorodność i fantazję damskiej mody wieku XIX. W jedno piątkowe popołudnie będzie można w Dworze Marsów uzyskać odpowiedź na pytania z dziedziny historii mody i historii kultury życia codziennego miedzy innymi czym była krynolina, a czym turniura, do czego służyły dewizki i jak zakładano pas słucki na kontusz. Czy gorset był tylko domeną Pań i kiedy panowała moda na stroje w stylu empire. Każdy zainteresowany będzie mógł się przekonać czy mężczyźni byli w przeszłości próżni w kwestiach mody i do jakich ekstrawagancji i dziwactw dochodziła moda minionych epok na przykład w okresie rokoka.
Sale wystawowe w muzeum zamienią się dla zwiedzających w wehikuł czasu przenoszący w świat komnat, salonów, sal balowych i buduarów minionych epok, gdzie każde spotkanie towarzyskie było istnym pokazem mody. Projekty z żurnali takich jak Tygodnik „Bluszcz” i „Modes parisiennes” wypełnią sale z całym bogactwem tkanin od brokatów, kaszmirów, poprzez wzorzyste jedwabie, zwiewne tafty, wielobarwne atłasy po szlachetne aksamity.
Dla każdego, kto zechce odwiedzić tą niecodzienną wystawę, może się ona stać niesamowitą przygodą w świecie mody dawnej. Wystawa „Dawnej mody czar” będzie prezentowana od 14 lipca do 30 września w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej przy ul. Józefa Marka 13.